Yazılar

Apple Telefonları Yavaşlattı! İyi mi oldu Kötü mü?

Gündemi kurcalayan Samsung fanlarını gaza getiren bir haber çıktı ortaya ve bu Apple tarafından doğrulandı. Herkes kükredi davalar açıldı demediklerini bırakmadılar ama düşünmeden fanboyluk yaparak konuşmaya başladılar tabiri caiz ise aşağıladılar iPhone kullananları ama hiç düşünmediler teknik yönden bakmadılar işe. Gelin beraber teknik yönden bakalım olaya hepimiz aydınlanalım.

Teknik Konular Ve Kendi Deneyimlerim

Bildiğimiz gibi pillerin bir ömrü var kullandıkça yıpranan bir yapıya sahip ancak bu da kullanıcıya bağlı olarak değişiyor arkadaşlarımın telefonları ile kendi telefonumu karşılaştırdım pilin ömrünü uzatma yöntemini buldum sayılır. Aslında ben bulmadım bunu Apple söylüyordu Şarj durumunuzu %20 seviyesinden aşağı düşürmeyin diye bağırındı ama kimse dinlemedi ben dahil. Arkadaşım neredeyse %30 un altına kolay kolay şarjı düşürmediğini söyledi ve pil yıpranmasına (Battery Life) uygulaması aracılığı ile baktım %1 pil aşınması vardı benim ise %11 civarındaydı ben ise telefonu ilk aldığımda %20 altına indirmezdim şimdi %2-3 civarında şarja takıyorum. Şimdi diyeceksiniz pil ne alaka şöyle açıklayım onu da.

Aslında Bizim İçin Çok İyi Bir Şey Yaptılar

Cihazın bir güç tüketimi var ve telefonun hızı bu tüketim ile orantılı gidiyor. Batarya sağlığına dikkat etmedikçe bataryanın gücü azalıyor. Cihaz hep aynı gücü çeker ise ilk aldığınızda 10 saat giden şarj bu sefer 8 saat gidecek. Bu da sizin için çok kötü belki de kritik bir sayı. Apple ise bunun önüne geçmek için Telefonunuzu bataryanın gücü yetecek kadar yavaşlatıyor yani ilk aldığınızda 10 saat gidiyor ise bu sayede 9-10 saat gitmesini sağlıyor güç tüketimini azalttığı için telefon da kısmen yavaşlamış oluyor. Eğer telefonunuzu geri hızlandırmak ister iseniz bataryanızı değiştirerek Aldığınız gün telefonunuz nasıl ise o hıza kavuşabilirsiniz.

 

Şuan Beta sürümünde kullanabildiğimiz yakında normal kullanıcılara da gelecek olan özellik ise Pil sağlığı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir