Yazılar

İş Yaşamında Sosyal Davranışlar Ve Protokol

Her örgüt mal ya da hizmet üretir. Üretiminde kullandığı kaynakların en önemlisi insan kaynaklarıdır. Örgütlenmenin tam anlamı ile başarılı olabilmesi için örgüt içerisindeki bireylerin iletişiminin iyi olması gerekmektedir. Örgütün çalışanları arasındaki iletişimi ise iş yaşamında büyük etkisi vardır. İletişimi güçlü olan bir örgütlenme hedeflerine daha gerçekçi bir yaklaşım sunar. Bu sebep ile örgüt çalışanlarının protokol ve sosyal davranışlar bilgisine sahip olmalı, çalışanların ise bu bilgiyi iş hayatında etkin bir şekilde kullanması gerekmektedir.

Yazı Üniversite ödevim için kendi yorumlarım ile hazırlanmıştır.

Hizmet sektöründe ise bu kuralların uygulanması büyük önem taşır. Protokol ve görgü kuralları sadece örgüt içinde kalmayarak müşteriye de yansıdığı için müşteriler için daha iyi bir firma imajı sergilemiş olursunuz. Kuralların uygulanması ise çalışanlara daha iyi bir firmada çalıştığını hissettirecektir. Kuralların uygulanmasını anlamsız bulan örgüt iyeleri ise kuralların kendisine uygulanmasından hoşlanacaktır. Protokol ve görgü kurallarında en önemli kurallardan birisi ise güler yüzlü olmasıdır. Güler yüzlü olmak sizin ciddiyetinizi bozmayacağı gibi karşınızdaki insana yansıyacağı için daha olumlu sonuçlar almanızı sağlar. Gülümseniz doğal olmalı ve aşırıya kaçınılmamalıdır.

 

İnsanlarla karşılaştığınız ilk 5 saniye içerisindeki hal ve tavırlarınız ile karşınızdaki kişiye bir ön mesaj vermektesiniz. Bundan dolayı iş hayatına uygun giyinmeli ve düzenli olmalısınız. Bir iş yerine ilk girişinize önem göstermeniz gerekmektedir. Saygılı ve tebessüm ederek giriş yapılmalı ve girdiğiniz iş yerindeki kişiyi selamlamalısınız. Selamladıktan sonra kendinizi tanıtmalı ardından el sıkmak için karşı taraftan hamle beklemelisiniz.

 

İş yerinize gelen misafirleri büyük bir saygı ile ayakta karşılayarak ona önem gösterdiğinizi belirtmeniz ön izlenimin sizin açınızdan olumlu geçmesini sağlayabilirsiniz. İletişim kurarken ise mahremiyet bölgesine girmemek için erkeklerde 40, bayanlarda 60cm’den  fazla yaklaşılmamalıdır. İletişim kurmaya çalıştığınız kişi 1,5-2 Metreden uzak ise bu başarılı bir iletişim olmaz. Kendinizden üst düzeyde ve müşterilerinizi şeref köşesi olan sağ tarafınızdan yürütmelisiniz müşterinizi yarım adım geriden takip etmelisiniz. Eğer kapılardan geçecek iseniz kapıları sizin açmanız ve önden geçmesini sağlamanız gerekmektedir. Müşterileriniz ile iletişim kurarken başka yere odaklanmamalısınız göz teması kurmalısınız ve elinizden konu ile alakasız araç gereçler taşımamalısınız.

 

 

Bürolarda Davranış Kuralları

Çalışma durumunda olan bireyin hayatının büyük kısmı çalıştığı iş yerinde geçmektedir. Yöneticinin ofisine gelen misafirler ile aynı mevkide veya misafirler kendisinden üst düzeyde ise makam koltuğuna değil müşteriler ile beraber oturulmalıdır. Gidilen mekanda sahibi olan bir koltuğa oturmak gibi bir talebiniz olmamalıdır. Üstlerinizle yaptığınız görüşmelerde telefon ile görüşmemeli ast ve konuk kabul etmemeli ve evraklar önemli olsa dahi dikkatinizi oraya çevirmemelisiniz. Telefon konuşmalarınızı mümkün olduğunca ertelemelisiniz. Firma ile ilgini önemli bir konu olmadıkça imza atmamalısınız ve atmak zorunda iseniz önce izin alıp daha sonra özür dileyerek imzanızı hızlıca atmanız gerekmektedir. Kurumlarda üst ir yönetici odanıza teşrif ediyor ise cinsiyet fark etmeksizin ayağa kalkmanız gerekmektedir

 

Randevular

Çağımızda Randevular büyük önem taşımaktadır. Özellikle kadınlar bekletilmemeli ve randevu aldığınız insanların fazladan zamanını çalmamanız gerekiyor. Randevulara geç kalmak karşınızdaki insana değer vermediğinizin bir göstergesi olabilir. Kendinizden yüksek makamdaki insanlar ile randevunuz var ise randevunun ayarlandığı yere önce gidilmeli ve sonra çıkılmalıdır. Elinizde olmayan sebeplerden dolayı randevuya geç kalırsanız nedenini kısa ve öz şekilde belirtip özür dilemeniz gerekmektedir.

 

Çiçek Gönderme Ve Götürmede Görgü

Çiçek göndermek ve götürmek günümüzün en nazik davranışıdır. Gönderdiğiniz veya götürdüğünüz çiçeklerde özellikle kart konulmalı ve verilen kurum veya kişi için iyilik dileklerinizi iletmelisiniz. Çelenk gönderecek iseniz kurdeleye firmanızın yada isminizi yazdırmanız gerekmektedir. Önemli bir nokta olan Cenazeye gönderilen çelenklerde kesinlikle “Siyah” kurdele takılmalıdır.

 

Aşağıda bulunan etkinliklere çelenk ve sepet şeklinde çiçek gönderilebilir.

 

 • Salonda yapılan düğün ve nişan törenlerine.
 • Kokteyl partilerine.
 • Resmi davetlere
 • Ticari müesseslerin açılışlarına.
 • Resmi bayramlarda.
 • Tayin ve terfilere.

 

 

Beraberinde Çiçek Götürmek

Bazı durumlarda çiçek göndermek pek uygun olmayabilir. Listeleyeceğim durumlarda ise çiçekleri sizin götürmeniz uygun olacaktır.

 

 • Eşinize, nişanlınıza ve sözlünüze, kız arkadaşınıza.
 • Yaş günü kutlamalarına.
 • Doğum yapan kadınlara.
 • Hasta ziyaretlerine.
 • Bir yakınınızı yolcu ederken.
 • Yolcu karşılarken.
 • Dini bayram ziyaretlerinde.
 • Samimi akşam yemeklerinde.

 

 

 

*Buket beraberinizde götürebileceğiniz bir çiçek şeklidir.

 

Beraberinizde götürdüğünüz çiçeğe kartınızı koymanıza gerek yoktur. Çiçek, küçük bir saksıda veya buket şeklinde götürülebilir. Elde götürdüğünüz çiçeğin ambalajını girmeden çıkarmanız gerekmektedir. Jelatini var ise eğer çıkarmanıza gerek yoktur. Çiçek sol ele alınır ve kapıyı açan kişiye verilir.

 

Önemli bir nokta ise Kadınlar erkeklere çiçek götürmezler ve göndermezler. Sadece belli durumlarda kadın arkadaşlarına, yaşlı erkeklere ve hasta erkeklere çiçek götürülebilir.

 

Getirilen Çiçeklerle İlgili Görgü Kuralları

Çiçekleri getirenin elinden hemen almalısınız ve içten duygular ile teşekkür etmeniz gerekmektedir. Çiçek için öncelik tanımalı ambalajından çıkartılarak vazoya koyarak bulunduğunuz odadaki görülebilen bir yere koymanız gerekmektedir. Eğer bunları yapmaz iseniz çiçeği getiren kişiye saygısızlık yapmış olursunuz. Birde götürülen çiçeğe kart koymanıza gerek yoktur.

 

Çiçeklerin Anlamları

 

Gül            :  AşkKrizantem  :  Bolluk, bereket
Karanfil     :  SadakatŞakayık      :  Mahcubiyet
Orkide       :  ÜstünlükSümbül      :  Bağlılık
Lale           :  GururMenekşe     :  Tevazu
Leylak       :  SaadetÇiğdem       :  Neşe
Nergis       :  Hakimiyet

 

 

Armağan Seçimi

Özel günlerde ve gecelerde personelinize, müşterilerinize ve ortaklarınıza sunulabilecek bazı hediyeler.

 

 • Her türden büro masası malzemeleri
 • Kravat, eşarp, fular
 • Kitap, cd
 • Çanta, kalem, saat
 • Klüp üyeliği
 • Dergi aboneliği
 • Hediye çekleri
 • Çiçekler, sepetler
 • Yurt içi ve yurt dışı seyahat
 • Mağaza hediye çekleri
 • Tablo ve kilimler
 • İsimli çakmak, kupa ajanda, takvim, kalem, anahtarlık, şemsiye vb. gibi

 

 

 

Bahşiş Vermede Görgü

Memnun kaldığınız bir hizmet için teşekkür etmenin en güzel yolu bahşiş vermektir. Bahşiş verdiğinizi etrafa göstererek değil nazikçe iletmeniz gerekmektedir.

Verdiğiniz bahşiş normal değerlerde olmalıdır fazla veya az bahşiş görgüsüzlük olarak algılanır. Restoran vb. yerlerdeki bahşiş gelen hesabın yüzde 10 ile 15’i arasında olmalıdır. Bahşiş vermek için bozuk paranız yok ise paranın bozulmasını talep edebilirsiniz. Bahşiş verilen kişi yönetici düzeyinde olmamalıdır.

 

Sigara ve Görgü

Bulunulan ortamda sigara içmemek içildiğinde rahatsızlık vereceğiniz için en nazik davranıştır. Eğer sigara kullanıyor iseniz içmeden önce izin almanız gerekmektedir. Mümkün ise içmemeniz tavsiye edilir. Ortamda kül tablası yok ise o mekanda sigara içilmediği anlamına gelmektedir. Kül tablası istemek mekan çalışanlarını ve sahibini istemediği bir davranışa zorlamanıza sebep olacaktır. Önemli bir durum olan sigaranızı başka bir sigara ile yakmamanızdır.

 

Giyim Kuşam

Giyim kuşam sizin işinize, karşınızdaki kişiye ve kendinize verdiğiniz önemi göstermektedir. İnsanlarda giyim kuşam büyük bir etki yaratır bu etkiyi kendi aleyhinize çevirmeniz yararınıza olacaktır. Günümüzde her insan kendisine saygıdan dolayı giyime belirli bir bütçe ayırmak zorundadır. Bütçe ile gündemi takip etmek zorunda değilsiniz. Modası geçmeyen kıyafetleri alarak devamlı giymek için harcama yaparak tasarruflu davranabilirsiniz. Unutmayın giyim kuşam sizin kendinize yaptığınızı yatırımdır.

 

İş Yaşamında Giyim

Her iş türünün kendisine göre giyim tarzı vardır. Ne kadar farklılık gösterse de her gün bir toplantıya girecek veya misafir ağırlayacak gibi işe gelinmelidir. Kıyafetinizde leke bulunmamalı ve ayakkabınızın temizliğine özen göstermeniz gerekmektedir.

 

 

Duygu Ve Düşüncelerim

 

İş hayatında kendimize ve karşımızdaki saygının büyük bir önemi olması ile beraber toplumda bu kuralların hiç birinin kullanılmadığını fark ettim. Her hareketimizin ve giyim kuşamımızın bir anlamı olduğuna ve iş hayatında bilinçli davranış sergilememiz gerektiğini öğrendim. Toplum içerisinde çiçek gönderiminin bile yanlış olduğuna gözümüze güzel görünen çiçeği hediye olarak vermemizin yanlış olduğu her çeşit çiçeğin bir anlamı olduğu için dikkat edilmesi gereken bir konu olduğunu öğrendim. Bahşiş kuralları ile birlikte insanlara istemeyerek de olsa bahşiş vererek saygısızlık etmiş olabiliriz verdiğimiz bahşişin değeri çok önemli. Makam odalarında misafire verilen saygının statü ile alakalı olduğunu ve üstlere özellikle dikkat etmemiz gerektiğini düşünüyorum.

 

 

 

 

Kaynak:

Görgü, Nezaket ve Protokol

Dr. İrfan MISIRLI – Detay Yayıncılık

1 Yorum

 1. Anıl Çağlıyan

  İçeriği hazırlayan kişinin ellerine sağlık. Normalde SEO açısından google üzerinde üst plana çıkmak için gereksiz anahtar kelime kullanımına yer veriliyor. Ancak içeriğiniz oldukça akıcı. Sıkılmadan sonuna kadar okunabiliyor.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.